close
تبلیغات در اینترنت
Revision Control چیست

خاص نویسان | محلی برای نوشتن

با عضویت در وبسایت مطالب خود را به صورت رایگان نشر دهید


Image post

Revision control|کنترل اصلاحات|تجدیدنظر

  • تاریخ : چهار شنبه 16 / 08 / 1397 ، 21:42
  • توسط : khasnevisan
  • بازدید : 14
  • نظرات :

Revision Controlچیست؟

در فرآیند توسعه نرم افزار یا software development processکنترل اصلاحات همچنین با نامهای version controlو source controlنیز شناخته میشود. این عمل مدیریت تغییراتی است که در طول زمان انجام شده است. این تغییرات میتواند منبع کد یا همان سورس کد، دارایی های پروژه یا هرگونه اطلاعات دیگری باشد که به محصول نهایی میرسد. این کار به افراد زیادی اجازه میدهد که در بخشهای مشابه یک پروژه کار کنند، بدون اینکه نگران باشند که تغییرات آنها روی کار دیگران تاثیر خواهد گذاشت. مجموعه اصطلاحات و متاداده آنها Repository یا Repo نامیده میشود. بازپروری یا Repository نشاندهنده یک ضبط یا ثبت گام به گام مرتب از هر تغییر انچام شده برای کمک به مدیران پروژه است که در صورت لزوم تمام یا بخشی از پروژه را به حالت قبلی بازگردانند.

چگونه تجدید نظر یا Revision انجام میشود؟

سیستمهای کنترل بازبینی معمولا در یک سرور شبکه میزبان هستند. پس از اینکه مخزن تنظیم شد، استفاده از آن عموما شامل مراحل زیر است:

1-      اگر توسعه دهنده یک فایل جدید ایجاد کرده که باید بخشی از پروژه باشد، فایل باید به Repository اضافه شود. فایل به repository آپلود میشود، و هرکس دیگری که بر روی پروژه کار میکند میتواند فایل را ببیند و از آن استفاده کند.

2-      اگر توسعه دهنده بخواهد فایل را که قبلا بخشی از پروژه بوده را ویرایش کند، فایل باید چک شود. عمل چک کردن دانلود مورد نظر، فایل را به نسخه محلی توسعه دهنده پروژه میفرستد. معمولا تجدید نظر که یک توسعه دهنده میخواهد ویرایش کند، اخرین نسخه است: این اصلاحیه را به عنوان Head میشناسند.

3-      پس از اینکه توسعه دهنده فایل را به صورت محلی انجام میدهد و آماده میکند تا آنرا به نسخه رسمی پروژه اضافه کند، فایل را میتوان در آن چک کرد. این عمل نیز به عنوان یک making a comit شناخته میشود. از توسعه دهندگان خواسته میشود که خلاصه از تغییرات ایجاد شده را بنویسند. این نظرات، همراه با نسخه به روز شده از فایل، به repository آپلود میشود.

4-      اگر شخص دیگری از زمان آخرین باری که توسعه دهنده آنرا بررسی میکند، اصلاحات را بررسی کند، سیستم اعلام میکند که درگیری وجود دارد. این اختلافات را به صورت خطی محاسبه میکند و توسعه دهندگان که این تغییرات را انجام داده اند باید بایکدیگر ترکیب شوند. ادغام یا ترکیب معمولا به صورت دستی انجام میشود: توسعه دهندگان نسخه های متناقض را مقایسه کرده و تصمیم میگیرند چطور آنها را در یک سند حل کنند.

5-      اگر هیچ تضادی وجود نداشته باشد، نسخه جدید در مخزن به روز میشود، و کل پروژه یک شماره تجدید نظر را دریافت میکند، به طور دائم و منحصر به فرد وضعیت فعلی آنرا شناسایی میکند.

شاخه های درخت توسعه:

تغییرات تجربی اغلب به نسخه اصلی یک پروژه نرم افزاری تبدیل میشوند. با استفاده از revision control، این تغییرات را میتوان به یک کپی جداگانه از پروژه بدون دخالت در توسعه نسخه اصلی انجام داد. برای اصطلاح این روش از استعاره یک درخت اسفتاده میکنند: نسخه اصلی این پروژه تنه نامیده میشود و نسخه های آزمایشی به عنوان شاخه ها شناخته میشوند.

سیستم در مقابل توزیع متمرکز

اگر سیستمهای کنترل تجدید نظر از یک repository مرکزی استفاده میکنند، اطلاعات آن در یک پایگاه داده واحد قرار دارد که حاوی نسخه معتبر تمام فایلهای پروژه است. سیستمهای دیگر یک مدل توزیع میکنند. در این سیستمها، تغییرات را میتوان در هر مخزن پروژه بررسی کرد و مخازن با یک دیگر همگام شوند.

فهرست کنترل اصلاحات نرم افزار:

وبسایت

خلاصه

عنوان نرم افزار

Aegis

مورد استفاده برای توسعه مبتنی بر تست یا TDD. هر تغییری لازم است که شامل یک یا چند تست باشد که نشان داده شده که هنگام اجرا در مقابل کد مشخص شده در حال خاضر، شکست میخورند و هنگامی که در برابر کد تغییر یافته جدید اجرا میشوند از آن عبور میکنند. در بالای سیستم کنترل اصلاحات جداگانه، معمولا RCS یا SCSS عمل میکند. رایگان، منبع باز و مجوز تحت GPL.

Aegis

ArX

یک سیستم کنترل بازنگری توزیع شده که به عنوان Fokr of GNU Arch آغاز شد.

ArX

Autodesk Valut

یک سیستم کنترل اصلاحات یا بازنگری تخصصی برای محصولات نرم افزاری Autodesk CAD مختلف از جمله: AutoCAD Mechanical, AutoCAD Electrical و Autodesk Revit. طراحان اجازه میدهند دوباره از طرحهای قبلی استفاده کنند تا از ابتدا شروع به کار کنند و برای دسترسی به طرحهای پیچیده 3D از هر نقطه ای در فرآیند طراحی خود استفاده کنند.

Autodesk Valut

Bazaar

کی سیستم کنترل بازنگری توزیع شده که به عنوان GNU Bazaar شناخته میشود. توسعه آن توسط Canonical حمایت میشود، که همچنین توزیع لینوکس ابونتو را توسعه میدهد. در لینوکس، OS X و ویندوز اجرا میشود. آسان کردن کار با مخازن از سیستمهای دیگر مانند: CVS, Subversion, Git, Mercurial, Darcs و perforce. نرم افزار رایگان، منبع باز  قسمتی از GNU project.

Bazzar

BitKeeper

نرم افزار اختصاصی، مورد استفاده برای مدیریت توسعه هسته لینوکس از 2002 تا 2005. در دسترسی برای بسیاری از سیستم عاملها از جمله: AIX, BSD, HP-UX, IRIX, Solaris, Linux و Microsoft Windows

BitKeeper

Code Co-op

یک سیستم کنترل تجدید نظر که از ارتباطات peer to peer برای همگامسازی و کنترل نسخه ها استفاده میکند، نه از یک سرور متمرکز. پشتیبانی از ایمیل. قابل اجرا در مایکروسافت ویندوز.

Code Co-op

Concurrent Versions System

اولین بار در سال 1986 توسعه داده شد. CVS یک سیستم کنترل بازنگری معتبر و با نفوذ است که اخیرا در سال 2008 به روز شد. در حالی که هنوز برای پروژه های کوچکتر استفاده میشود، CVS دارای ویژگی های بسیاری از کنترلهای بازنگری مدرن است که برای توسعه نرم افزار حرفه ای در مقیاس وسیع اهمیت دارد. متغییرهای CVS عبارتند از CVSNT، که از نام فایلهای حساس نامحدود پشتیبانی میکند و Opne CVS که از روشهای امنیتی قوی استفاده میکند.

Concurrent Version System

Darcs

سیستم توزیع نوشته شده و به شدت تحت تاثیر زبان برنامه نویسی Haskell. پشتیبانی از طریق پست الکترونیکی. در سیستم عاملهای: لینوکس، OS X، BSD و مایکروسافت عمل میکند. منبع باز و مجوز تحت GPL.

Darcs

DCVS

یک نسخه توزیع شده از CVS، همچنین به عنوان سیستم نسخه های همزمان توزیع شده نیز شناخته میشود. آخرین فعالیت در سال 2006 توسعه یافت.

DCVS

Fossil

سیستم مدیریت جامع کنترل بازنگری توزیع شده، ردیابی اشکال و نرم افزار مشارکتی ویکی است. شامل یک رابط مبتنی بر مروگر و همچنین ابزار خط فرمان است. در لینوکس OS X, BSD و ویندوز عمل میکند. رایگان، منبع باز و تحت مجوز نرم افزار BSD منتشر شده است.

Fossil

Git

یک سیستم کنترل بازنگری توزیع شده که برای اولین بار توسط توروالدز برای استفاده در توسعه هسته لینوکس اجرا شد. در ابتدا در سال 2005 منشر شد. Git در حال حاضر گستره ترین سیستم کنترل نسخه در جهان است. این نرم افزار رایگان، منبع باز و تحت GPL منتشر میشود.

Git

GNU Arch

سیستم کنترل بازنگری توزیع شده به عنوان بخشی از پروژه نرم افزاری رایگان GNU توسعه یافته است. این برنامه هنوز در حال استفاده است اما توسعه آن به لحاظ امنیتی محدود شده است. این برنامه تا حد زیادی توسط بازار GNU جایگزین شده است.

GNU Arch

IBM Rational Clearcase

یک خانواده از ابزارهای نرم افزاری که توسط IBM طراحی شده اند شامل مدیریت پیکربندی نرم افزار و کنترل اصلاحات است.

این دو مدل مدیریت پروژه را پشتیبانی میکند: مدیریت تغییر متحد یا UCM و یک مدل با نام Base ClearCase که به پیکربندی بیشتر برای نیازهای خاص سازمان امکان میدهد. این برنامه در AIX, HP-UX, Linux, z/ OS, Solaris, zLinux و مایکروسافت ویندوز اجرا میشود.

IBM Rational Clearcase

IBM Rational Team Concert

یک برنامه راه حل مدیریت چرخه عمر کاربردی یا ALM از IBM. تمرکز بر ارائه دیدگاه سطح بالا به فعالیتهای پروژه و پیشرفت تیمهای فردی، مطابق با روشهای توسعه پایدار.

IBM Rational Team Concert

IC Manage

یک سیستم نرم افزاری مدیریت اطلاعات تجاری که کنترل اصلاحات و ردیابی اشکال را فراهم میکند. عمدتا برای پروژه های طراحی صنعتی مانند ساخت GPUهای Nvidia مورد استفاده قرار میگیرد.

IC Manage

LibreSource

یک سیستم مدیریت مشترک توسعه نرم افزار که به طور خاص برای پروژه های نرم افزاری رایگان، برنامه گروهی، تعامل اجتماعی، آرشیو الکترونیکی و انتشار وبسایت طراحی شده است. این سیستم یک Cross-platform است و در جاوا اجرا میشود.

LibreSource

Mercurial

سیستم کنترل بازنگری توزیع شده به عنوان جایگزینی منبع باز برای BitKeeper توسعه یافته است. بر روی لینوکس، BSD، OS X و Windows اجرا میشود.

Mercurial

Monotone

یک سیستم کنترل بازبینی همگرا مانند GNU Arch, Subversion, Git و Mercurial است. و بر روی لینوکس و یونیکس، ویندوز، او اس ایکس، بی اس دی اجرا میشود. رایگان، منبع باز و تحت مجوز GPL میباشد.

Monotone

PTC Integrity

یک Software System lifecycle management یا SSLM است که قبلا به عنوان MKS integrity شناخته شده بود. یک محیط مشترک را عمدتا برای سازمانهای مهندسی فراهم میکند. این سیستم کنترل بازنگری آسان، مدیریت نیاز، مدیریت تغییر مهندسی، مدیریت ساخت، مدیریت تست و استقرار نرم افزار است. در هر پلتفرمی که از جاوا پشتیبانی میکند اجرا میشود.

PTC Integrity

Perfoce

یک سیستم کنترل تجدید نظر تجاری، متشکل از پایگاه داده اصلی و یک مخزن مرکزی. پشتیبانی از مشتریان Git و خودش. پلاگینها یا افزونه های آن برای ادغام با Visual Studio, Eclipse و Intellij IDEA در دسترس هستند.

Perfoce

Plastic SCM

یک ابزار کنترل انطباق تجاری، که مشتریان مدیریت رابط کاربری سفارشی را ارائه میدهد و با Eclipse, Visual Studio و Intellij IDEA ادغام میشود. بر روی Linux, OS X و Microsoft Windows اجرا میشود.

Plastic SCM

PVCS

یک سیستم کنترل نسخه برای سیستمهای ویندوز، لینوکس و BSD، همچنین به عنوان سیستم کنترل نسخه پایتون یا PVCS Version Mnager نیز شناخته میشود. پشتیبانی از Parallel histores که به کاربران متعدد اجازه ویرایش یک فایل بدون نیاز به ادغام تغییرات در زمان را میدهد.

PVCS

Quma Version Control System

یک سیستم کنترل ویرایش و اصلاحات که به عنوان QVCS شناخته شده است، که در اصل برای Amiga در سال 1998 طراحی شده است.

Quma Version Control System

RCS

سیستم معتبر و تاثیرگذار ابتدا در سال 1982 توسعه یافت و همچنین به عنوان سیستم کنترل اصلاحات اصلی شناخته شد.

RCS

SCCS

یک سیستم کنترل اصلاح اولیه، همچنین به عنوان سیستم کنترل کد مبع شناخته شده است. توسعه یافته با زبان SNOBOL در آزمایشگاه Bell در سال 1972، بعدا دوباره به زبان C برای UNIX نوشته شد. اکثر نسخه های مدرن یونیکس هنوز هم شامل نسخه SCCS میشوند.

SCCS

SolidWorks Enterprise PDM

یک سیستم مدیریت داده که API خود را برای حداکثر قابلیت تنظیم از کد سفارشی را فراهم میکند. به طور عمده برای داده های برنامه CAD استفاده میشود. قابل اجرا بر روی ویندوز 7 و 8.

SolidWorks Enterprise PDM

SourceAnywhere

سیستم کنترل بازنگری تجاری، که یک مخزن مرکزی ذخیره شده در مایکروسافت SQL سرور را حفظ میکند. قابل اجرا بر روی سیستم عاملهای مایکروسافت ویندوز.

SourceAnywhere

StarTeam

یک سیستم کنترل تجدید نظر که تمرکز بر قابلیت استفاده توسط تیمهای مختلف توسعه در مکانهای مختلف دارد. این برنامه، پشتیبانی از مایکروسافت SQL سرور و پایگاه داده اوراکل برای مخزن آن است. این در سیستم عاملهای ویندوز و RHEL یا همان Read Hat Enterprise Linux عمل میکند.

StarTeam

Subversion

در اصل به عنوان جانشین CVS طراحی شده است، همچنین به عنوان Apache Subversion یا SVN شناخته میشود. این برنامه بسیار محبوب جامعه نرم افزار آزاد و همچنین در توسعه نرم افزار بزرگ شرکتهای بزرگ استفاده میشود. کاملا Cross-platform، رایگان، منبع باز و تحت مجوز آپاچی منتشر شد.

Subversion

Sun WorkShop Team Ware

یک سیستم کنترل بازنگری یا اصلاحات توزیع شده که همچنین با نامهای Forte TeamWare و Forte Code Management Software شناخته شده است. توسعه یافته توسط Sun Microsystems، مورد استفاده برای توسعه بزرگترین برنامه های نرم افزاری Sun از جمله Solaris و Java.

Sun WorkShop Team Ware

Rational Synergy

نرم افزار مدیریت پیکربندی که قابلیت مدیریت پروژه را شامل کنترل بازنگری برای تمامی دارایی های توسعه شامل فایلهای دودویی مانند تصاویر میدهد. شامل یک ابزار مدیریت تغییر به نام تغییر منطقی است. قابل اجرا بر روی AIX, HP-UX، لینوکس، سولاریس و ویندوز.

Rational Synergy

Vault

سیستم کنترل بازرسی تجاری اختصاصی، به عنوان یک گزینه جایگزین برای ویژوآل بیسیک مایکروسافت در نظر گرفته شده است. ساخته شده در مایکروسافت .NET و از مایکروسافت SQL سرور استفاده میکند. در اکثر نسخه های ویندوز اجرا میشود.

Vault


مرتبط با :
برچسب ها : Branch Bug tracking Programming terms Trunk شعبه ردیابی اشکال برنامه نویسی
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی