close
تبلیغات در اینترنت
Hard Drive چیست بازیکده
مطلب جدید

Hard drive|هارد دیسک

Hard Driveچیست؟

یک درایو هارد دیسک گاهی مواقع به صورت مختصر Hard drive, HD , HDDنیز عنوان میشود.هارد دیسک یک دستگاه سخت افزاری حافظه دائمی است که به طور مداوم اطلاعات را بر روی کامپیوتر ذخیره و بازیابی میکند.به عبارتی هارد دیسک یک دستگاه ذخیره سازی ثانویه است که شامل یک یا چند صفحه میباشد که داده ها با استفاده از یک سر مغناطیسی بر روی آنها نوشته میشود همه ی این اجزاء در داخل کیس در یک جعبه با پوشش هوا مهر و موم میشود.هارد دیسک داخلی در یک Drive bay قرار دارد، با استفاده از یک کابل ATA, SCSI یا SATA به مادر برد متصل شده و سپس به PSU یا منبع تغذیه متصل میشود.

در همه کامپیوترها یک هارد درایو نصب شده است که برای ذخیره فایلها در سیستم عامل، برنامه های نرم افزاری و فایل شخصی کاربران استفاده میشود.یک کامپیوتر بدون دیسک سخت یا همان هارد دیسک کار نمیکند، چون نیازمند یک تابع به درستی است.

نکته: کاربران جدید اغلب حافظه RAM حافظه اصلی با فضای دیسک را اشتباه میگیرند.برای مقایسه، تعریف خاص نویسان را بین حافظه یا memory و ذخیره سازی بخوانید.بر خلاف RAM، هارد دیسک تمام اطلاعات ذخیره شده را حتی با خاموش شدن دستگاه نگه میدارد.

اجزاء سخت افزاری هارد درایو:

 Hard drive components

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، هارد دیسک کامپیوتری از اجزای زیر تشکیل شده است: هدایت کننده سر، بازوی خواندن و نوشتن محرک، سر خواندن و نوشتن، اسپیندل یا محور گردان، دیسک یا پلاتر یا صفحه

در پشت یک هارد دیسک یک تخته مدار وجود دارد که کنترل کننده دیسک است و چیزی است که اجازه میدهد تا هارد دیسک برای برقراری ارتباط با کامپیوتر عمل کند.

توجه: تصویر بالا یک نمونه از هارد دیسک قدیمی است و نه از نوع SSDهای جدید.

چگونه یک هارد دیسک به کامپیوتر متصل میشود؟

هارد دیسک داخلی به وسیله کابل داده ای مثل IDE, SATA, SCSI به مادربرد متصل شده است و از طریق یک کابل برق به یک منبع تغذیه برق وصل میشود.

هارد دیسک در کجای کامپیوتر قرار دارد؟

تمامی هارد دیسک های اصلی کامپیوتر در داخل کیس کامپیوتر قرار میگیرند و توسط کابلهای SCSI, ATA یا SATA به مادربرد متصل میشوند و با یک اتصال با PSU یا منبع تغذیه قدرت مورد نیاز خود را تامین میکند.

نکته: برخی از کامپیوترهای قابل حمل و رومیزی ممکن است درایوهای فلش جدیدتری داشته باشند که به طور مستقیم به رابط PCIe یا یک رابط دیگر متصل شوند و از یک کابل استفاده نکنند.

چه چیزی بر روی هارد دیسک ذخیره میشود؟

هارد دیسک میتواند برای ذخیره هرگونه داده، از جمله: تصاویر، موسیقی، فیلمها، اسناد متنی و هر فایل ایجاد شده یا دانلود شده مورد استفاده قرار گیرد.همچنین، هارد دیسک فایلهایی را برای سیستم عامل و برنامه های نرم افزاری که در کامپیوتری اجرا میشود را ذخیره میکند.

حجم هارد دیسک ها چه مقدار است؟

هارد دیسک به طور معمول قادر به ذخیره اطلاعات بیشتر نسبت به هر درایو دیگر است، اما اندازه ی آن میتواند بسته به نوع درایو و سن آن متفاووت باشد.هارد دیسکهای قدیمیتر دارای حجم و ذخیره سازی چندصد مگابایت تا چندگیگابایت بودند.هارد دیسک های جدیدتر حجم ذخیره سازی چندصد گیگابایت تا چند ترابایت را دارند.هر ساله تکنولوژی جدید و پیشرفته، امکان افزایش حجم ذخیره سازی هارد درایو را فراهم میکند.

نکته: اگر به دنبال ابعاد فیزیکی هارد دیسک هستید، اندازه فیزیکی آنها معمولا 3.5 برای کامپیوترهای رومیزی و 2.5 برای لپ تاپ هاست.حجم SSD ها از 1.8 تا 5.25 است.

چگونه داده ها در هارد دیسک خوانده و ذخیره میشوند؟

داده های فرستاده شده و خوانده شده از هارد دیسک توسط کنترل کننده دیسک تفسیر میشود که به هارد دیسک میگوید چه کاری را باید انجام دهد و چگونه اجزای درون درایو را حرکت دهد.هنگامی که سیستم عامل نیاز به خواندن و نوشتن اطلاعات دارد، آنرا بررسی میکند و جدول تخصیص هارد دیسک یا FAT را برای تعیین موقعیت فایل و نواحی نوشتن در دسترس را بررسی میکند.هنگامی که آنها مشخص شدند، کنترل کننده دیسک دستورالعمل را برای حرکت بازوی خواندن و نوشتن و سر خواندن و نوشتن را هدایت میکند. از آنجا که فایلها اغلب در سراسر یک دیسک پراکنده هستند، سر نیاز به حرکت به مکانهای مختلف برای دسترسی به تمام اطلاعات را دارد.

 How is data read and stored on a hard drive?

تمام اطلاعات ذخیره شده بر روی دیسک سخت قدیمی، مانند تصویر بالا به صورت مغناطیسی انجام میشود.پس از اتمام مراحل بالا، اگر کامپیوتر نیاز به خواندن اطلاعات را از هارد دیسک داشته باشد، قطبهای مغناطیسی روی دیسک را میخواند. یک طرف قطب مغناطیسی 0 و دیگری 1 است.با خواندن این اطلاعات به عنوان داده های دودویی یا صفر و یک، کامپیوتر میتواند درک کند که داده ها روی پلاتر یا صفحه هستند.برای نوشتن اطلاعات روی دیسک، سرخواندن و نوشتن، قطبهای مغناطیسی به صورت 0 و 1 اطلاعات را وارد میکنند که بعدا آنها قابل خواندن و اجرا میباشند.

هارد دیسک های داخلی و خارجی یا اینترنال و اکسترنال:

اگرچه اکثر هارد دیسکهای مورد استفاده داخلی هستند اما دستگاههای جداگانه ای به نام درایوهای هارد خارجی وجود دارند که میتوانند داده ها را بر روی کامپیوترها پشتیبانی گیری کرده و فضای دیسک در دسترس را گسترش دهند.درایوهای اکسترنال اغلب در یک محفظه قرار میگیرد که به محافظت از درایو کمک میکند و از طریق کابل USB یا eSATA به کامپیوتر متصل میشود. یک نمونه عالی از دستگاه های پشتیبانی اکسترنال که از چندین هارد دیسک پشتیبانی میکند، Drobo است.

هارد دیسکهای خارجی در بسیاری از اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. برخی از آنها برزگ هستند، به اندازه یک کتاب، در حالی که برخی از آنها فقط به اندازه یک تلفن همراه هستند.هارد دیسکهای خارجی میتوانند بسیار مفید باشند زیرا معمولا فضای بیشتری از درایو داخلی را ارائه میدهند و همچنین قابل حمل نیز هستند.

SSDها جایگزینی برای HDDها:

اس اس دی ها به دلیل مزایای عملکرد مشخصی که روی هارددیسک دارند، ازجمله: زمان دسترسی سریعتر و تاخیر زمانی کمتر، جایگزین هارد دیسک شده اند.در حالی که SSDها در حال توسعه و محبوب شدن هستند هاردهای قدیمی یا سنتی همچنان در بسیاری از کامپیوترهای رومیزی یا دستکاپ استفاده میشود یکی از این دلایل ارزانتر بودن هاردهای سنتی نسبت به هاردهای پیشرفته SSD است. با این حالها امروزه بیشتر و بیشتر به سمت SSDها رفته و به کامپیوترهای قبل هم کمک شایانی کرده است.

لازم به ذکر است که SSD مخفف عبارت Solid-State Drivesاست.

تاریخچه هارد درایوها:

اولین هارد دیسک توسط IBM در تاریخ 13 سپتامبر 1956 به بازار معرفی شد.هارد در ابتدا در سیستم RAMACK با ظرفیت ذخیره سازی 5 مگابایت و هزینه حدود 50.000 دلار که معادل هر مگابایت 10.000 دلار است استفاده شد.هارد دیسک ساخته شده مستقیما به کیس متصل بود و قابلیت جا به جایی نداشت.

در سال 1963 شرکت آی بی ام اولین هارد دیسک قابل جا به جایی به ظرفیت 2.6 مگابایت حافظه را توسعه داد.

اولین هارد دیسک با ظرفیت ذخیره سازی یک گیگابایت نیز توسط IBM در سال 1980 توسعه یافت. این هارد وزنی حدود 550 پوند و هزینه ای حدود 40.000 دلار داشت.

اولین هارد دیسک 3.5 اینچی توسط Rodime در سال 1983 توسعه داده شد که ظرفیتی حدود 10 مگابایت برای ذخیره سازی داشت.

Seagate اولین شرکتی بود که در سال 1992 درایو 7200 دور دقیقه را معرفی کرد.

Seagate همچنین اولین هارد دیسک 10.000 مگابایتی را در سال 1996 و اولین هارد دیسک 15.000دور در دقیقه را در سال 2000 معرفی کرد.

اولین SSD همانطور که امروزه میدانیم توسط شرکت SanDisk در سال 1991 با ظرفیت 20 مگابایت ساخته شد.اما این یک SSD مبتنی بر فلاش نبود، که بعد ها در سال 1995 توسط M-System معرفی شد.این درایوها نیازی به باتری برای ذخیره سازی داده ها در تراشه های حافظه ندارند، و آنها را به یک محیط ذخیره سازی دائمی منتقل میکردند.

آیا باید بگوییم هارد دیسک یا هارد دیسک درایو؟

هر دو عبارت درست هستند و یک معنی را میدهند.با این حال، SSDها هیچ دیسک یا پلاتری ندارند، به همین دلیل ما در استفاده از اصطلاح هارد دیسک از درایو یا دیسکت استفاده نمیکنیم و توصیه میکنیم همیشه از هارد دیسک استفاده کنید.

Hard drive|هارد دیسک

آمار

آمار کلی سایت

تعداد کل مطالب

تعداد کل مطالب: 261

تعداد بازدید امروز

تعداد بازدید امروز: 19

عداد بازدید کل

تعداد بازدید کل: 18,747

تاریخ امروز

امروز: یکشنبه 25 آذر 1397

best game
محبوبترین بازی سایت

خاص نویسان

تعداد بازدید: 59

مشاهده این بازی
نظرسنجی
نظرسنجی بهترین بازی از دیدشما

بهترین بازی سال 2018 از نظر شما کدام بازی است؟

کدهای کاربردی سایت

کدهای کاربردی