close
تبلیغات در اینترنت
CUP/واحد پردازش مرکزی چیست بازیکده
مطلب جدید

CPU|سی پی یو

CUP/واحد پردازش مرکزی چیست؟

به طور متناوب به عنوانهای زیر اشاره شده است:

Processor/پردازنده

Central processor/پردازنده مرکزی

Microprocessor/ریزپردازنده

در واقع CPU واحد پردازش مرکزی کامپیوتر/Central Processing Unit است.

CPU کامپیوتر تمام دستورالعملهای دریافت شده از سخت افزار و نرم افزارهای در حال اجرا را مدیریت میکند.

نکته: CPU اغلب به عنوان مغز کامپیوتر شناخته میشود.با این حال بهتر است به جای مغز نرم افزاری و CPU به عنوان یک ماشین حساب کار آمد شناخته شود.یک CPU واقعا با اعداد خوب کار میکند، اما اگر برای نرم افزاری، یا برنامه ریزی شده نباشد، نمیداند چطور کار دیگری را انجام دهد.

توجه: بسیاری از کاربران جدید کامپیوتر یا کسانی که تازه از کامپیوتر استفاده میکنند ممکن است به اشتباه مشکلات نمایشی مانیتور/نمایشگر یا غیره را از CPU بدانند اما در چنین حالاتی بهتراست به بررسی خود نمایشگر و دیگر قسمت ها پرداخت، سی پی یو یک تراشه در داخل کیس است.

مرورکلی بر CPU:

در تصویر زیر مثالی از یک پردازنده Intel Pentium را مشاهده میکنید.پردازنده قرارداده شده در یک سوکت CPU سازگار بر روی مادر برد قرار گرفته است.پردازنده ها حرارت تولید میکنند، بنابراین با یک Heat sink پوشیده میشوند تا آنها ها را خنک نگه دارند.

 intel pentium Processor

همانطور که میتوانید در عکس بالا ببینید، تراشه CPU معمولا در شکل مربع یا مستطیل است و دارای یک گوشه شیاردار برای کمک به جای گذاشتن تراشه به درستی در پریز یا سوکت مرکزی است.در انتهای تراشه ها صدها پین اتصال وجود دارد که به هر سوراخ مربوطه در سوکت متصل میشوند.امروهز اکثر CPUها شبیه تصویر نشان داده شده در بالا هستند، با این حال Intel و AMD پردازنده های حافظه ای که بسیاربزرگتر بوده و در یک شکاف روی مادربرد قرارگرفته اند، آزمایش کرده اند.همچنین در طول سالیان متمادی، ده ها نوع سوکت در مادربردها وجود داشته است.هر سوکت تنها از نوع خاصی از پردازنده ها پشتیبانی میکند و هر کدام دارای پین های خاص خود هستند.

کار CPU چیست؟

عملکرد اصلی CPU این است که از یک محیط جانبی مثل صفحه کلید، موس، چاپگر و... یا حتی برنامه های کامپیوتری اطلاعات را دریافت و سپس بعد از تفسیر و پردازش آنها در خروجی یعنی مانتیور نشان دهد.

تاریخچه CPU:

سی پی یو در ابتدای دهه 1970 با کمک Ted Hoff و دیگر اعضای شرکت اینتل توسعه یافت.اولین پردازشگر اینتل 4004 بود که در تصویر زیر مشاهده میکنید.

intel 4004

 

اجزای CPU:

در سی پی یو اجزای اصلی ALU یا Arithmetic Logic Unit هستند که عملیات ریاضی، منطقی و تصمیم گیری و CU/Control Unit یا همان واحد کنترل را انجام میدهد که تمامی عملیات پردازنده را هدایت میکند.

 Machine Cycle

در طول تاریخ پردازنده های کامپیوتر از نظر سرعت و قابلیت های پردازش به طور چشمگیری بهبود یافته اند.به طور مثال: اولین ریزپردازنده اینتل 4004 بود که 15 نوامبر سال 1971 منتشر شد و دارای 2300 ترانزیستور و 60 هزار عملیات در ثانیه انجام داد.پردازنده اینتل Pentium دارای 3.300.000 ترانزیستور است و حدود 188.000.000 دستورالعمل را در ثانیه اجرا میکند.

انواع CPU:

در گذشته، پردازنده های کامپیوتری از اعداد برای شناسایی پرداززنده استفاده میکردند و به شناسایی پردازنده های سریعتر کمک میکردند.به عنوان مثال: پردازنده اینتل 486 سریعتر از پردازنده 386 است.اما بعد از معرفی پردازنده اینتل پنتیوم که همان 80586 باشد، تمام پردازنده های کامپیوتر از اسامی مانند Celeron, Athlon, Duron, Pentium استفاده میکنند.امروزه علاوه بر نامهای مختلف پردازنده های کامپیوتری، ساختارهای مختلف مثل 32 بیتی و 64 بیتی، سرعت و دیگر قابلیت ها وجود دارد.در زیر لیستی از رایجترین CPUهای کامپیوترهای خانگی و تجاری را آورده ایم.

توجه: برخی از CPU ها دارای ورژنها و نسخه های متفاووتی هستند.

پردازنده های AMD:

Athlon II

E2 series

A4 series

A6 series

A8 series

A10 series

Phenom X3

Athlon 6-series

Athlon 4-series

Athlon X2

Phenom II

Turion 64

Athlon 64 X2

Turion 64 X2

Phenom FX

Phenom X4

Sempron

Athlon 64

Mobile Athlon

Athlon XP-M

Athlon 64 FX

K6-2

K6-III

Athlon

Duron

Athlon XP

پردازنده های Intel:

Core i3

Core i5

Core i7

PentiumExtreme

Edition

Core Duo

Core 2 Duo

Pentium 4

Mobile Pentium 4-M

Pentium D

Pentium

Pentium w/

MMX

Pentium PRO

Pentium II

Celeron

Pentium III

Pentium M

Celeron M

4004

8080

8086

8087

80286

80386

80486

سری پردازنده های Opteron از AMD و پردازنده های Itanium و Xeon از اینتل پردازنده هایی هستند که در سرورها و کامپیوترهای ایستگاه ها کار میکنند.

بعضی از دستگاه های تلفن همراه مانند تلفنهای هوشمند و تبلتها، از پردازنده های ARM استفاده میکنند. این پردازنده ها کوچکتر هستند، نیاز به قدرت کمتری دارند و حرارت کمتری تولید میکنند.

سرعت انتقال اطلاعات CPU چقدر سریع است؟

سرعت انتقال اطلاعات همانطور که در بسیاری از سیگنالهای الکتریکی زیاد است، در سی پی یو ها هم همینطور است و سرعت انتقال نزدیک به سرعت نور که تقریبا برابر با 299.792.458 متر بر ثانیه است.نزدیک شدن به سرعت نور سیگنال میتواند بستگی به نوع رسانه یا نوع فلز در سیم که از طریق آن سیگنال فرستاده میشود داشته باشد.بیشتر سیگنال های الکتریکی در حدود 75 تا 95 درصد نزدیک به سرعت نور حرکت میکنند.

آیا میتوان یک GPU را به جای یک CPU استفاده کرد؟

خیر.با وجود اینکه GPUها میتوانند داده ها را پردازش کنند و بسیاری از چیزهای مشابه پردازنده را انجام دهند، این توانایی هایش برای انجام بسیاری از توابع موردنیاز سیستم عامل و نرم افزار پاسخگو نیست.

آیا کامپیوتر میتواند بدون CPU کار کند؟

خیر.همه ی کامپیوترها به انواع مختلفی از سی پی یوها مجهز هستند.

CPU|سی پی یو

آمار

آمار کلی سایت

تعداد کل مطالب

تعداد کل مطالب: 261

تعداد بازدید امروز

تعداد بازدید امروز: 8

عداد بازدید کل

تعداد بازدید کل: 18,736

تاریخ امروز

امروز: یکشنبه 25 آذر 1397

best game
محبوبترین بازی سایت

خاص نویسان

تعداد بازدید: 59

مشاهده این بازی
نظرسنجی
نظرسنجی بهترین بازی از دیدشما

بهترین بازی سال 2018 از نظر شما کدام بازی است؟

کدهای کاربردی سایت

کدهای کاربردی